Program festiwalu

16. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Festiwal to nie tylko spektakle ale także bogaty program edukacyjny. Zapraszamy na wykłady Szekspirologów: 30 lipca Prof. Tom Clayton z Uniwersytetu w Minnesocie, USA rozprawi się z tematem "Książę Hamlet, człowiek na wszystkie pory roku podczas zimy swej goryczy", 31 lipca prof. Jerzy Limon opowie o "Teatrze dwóch czasów" w odniesieniu do budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, natomiast 1 sierpnia Prof. Jay L. Halio z Uniwersytetu w Delaware, USA poruszy temat "Wybory Hamleta".

 Program Letniej Akademii Szekspirowskiej uzupełni seria spotkań po spektaklach z reżyserami i artystami - Massimo Munaro, Dejanem Projkovskim, Marcinem Liberem, Adamem Walnym oraz Larsem Kynde, Konstantinem Bogomolovem, Grzegorzem Wiśniewskim, zespołem Teatru Narodowego "Marin Sorescu" z Krajowej oraz Lukiem Percevalem. W załączeniu przesyłam program Letniej Akademii Szekspirowskiej. 

W Gdańsku pojawiają się już pierwsi artyści - wprost z Festiwalu Szekspirowskiego w czeskiej Ostrawie przyjechali aktorzy brytyjskiej grupy Parrabbola, którzy w ramach projektu unijnego Discovering Theatrelands realizowali tam swoją "Zimową Opowieść" z uczestnikami Polski i Czech. Na terenie gdańskiego Starego Przedmieścia razem z obsadą wyłonioną spośród mieszkańców Trójmiasta artyści stworzą spektakl teatru społecznego, którego cechą jest silne osadzenie w specyfice miejsca, w którym powstaje, co oznacza, że widzowie staną się raczej gośćmi niż tylko obserwatorami.

Sam Festiwal poprzedza rozpoczęta we wtorek 24 lipca Regionalna Akademia Teatru. W ramach tego projektu w trzech pomorskich miejscowościach - Gniewinie, Helu oraz Tczewie - zobaczyć można za darmo "Hamleta" w reżyserii Adama Walnego oraz muzyką Duńczyka Larsa Kynde. Interpretacja najsłynniejszej sztuki Szekspira, w której główne rolę grają lalki, jest przyjazna w odbiorze także dla najmłodszych. Każde z tych wystawień poprzedzają warsztaty dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych prowadzone przez aktorkę Marzenę Nieczuję-Urbańską (Hel, Gniewino) oraz twórcę spektaklu (Tczew). "Hamleta" Walnego zobaczyć będzie można także podczas Festiwalu - 31 lipca (Teatr Wybrzeże - Czarna Sala) oraz 1 sierpnia (Park Kolibki).

Bezpłatne zajęcia teatralne z reżyserem i jego kukiełkami kontynuowane będą zaś od 2 do 4 sierpnia na Dolnym Mieście (Reduta Wilk) w godzinach 9.00-16.00. W ciągu tych trzech dni dodatkowymi atrakcjami staną się warsztaty szczudlarskie oraz cyrkowe - to wszystko odbędzie się w ramach akcji Fabryka Talentów prowadzonej od 2006 roku na Dolnym Mieście przez Fundację Theatrum Gedanense.

Trwają jeszcze także zapisy na warsztaty Festiwalu Szekspirowskiego.

23 lipca ruszył punkt informacyjny zlokalizowany przed Teatrem w Oknie (ul. Długa 50/51, Gdańsk), w którym można zdobyć wszystkie potrzebne informacje dotyczące XVI Festiwalu. Wolontariusze pełnią dyżury codziennie w godzinach 10.00 - 18.00.

Znana jest już lista klubów festiwalowych. Należą do nich w tym roku: 24 Dania, Jadalnia pod Zielonym Smokiem, Tekstylia, Cafe Bar Mon Balzac, Pikawa, Flisak \'76, Loft Pub, Cafe Absinthe, Klub Papryka oraz Cafe Szafa. W trzech ostatnich lokalach odbędą się również imprezy festiwalowe z udziałem DJ-ów - BORO (28 lipca, Cafe Absinthe), Transylvania (31 lipca, Klub Papryka) oraz ELF-a (3 sierpnia Cafe Szafa), znanego ze współpracy m.in. z Barrym Ashworthem z Dub Pistols. Szczegółowe informacje dotyczące imprez oraz zniżek w klubach festiwalowych znajdują się na stronie internetowej festiwalu w zakładce "Kluby i imprezy festiwalowe".

 *** 
 Letnia Akademia Szekspirowska

 Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny. 

 Wykłady: 

 Wszystkie wykłady będą tłumaczone na język polski, bądź angielski. 

30.07.2012, godz. 16:30, Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51, Gdańsk)

Prof. Tom Clayton (Uniwersytet w Minnesocie, USA) - "Książę Hamlet, człowiek na wszystkie pory roku podczas zimy swej goryczy"

31.07.2012, godz. 16:30, Zielona Brama (ul. Długi Targ 24, Gdańsk)

Prof. Jerzy Limon (Uniwersytet Gdański) - "Teatr dwóch czasów"

01.08.2012, godz. 15:00, Teatr w Oknie

Prof. Jay L. Halio (Uniwersytet w Delaware, USA) - "Wybory Hamleta"

 Spotkania z artystami po spektaklach: 


27.07. 2012, godz. 21:15, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Scena Malarnia

spotkanie z Massimo Munaro i zespołem Teatro del Lemming z Włoch

28.07.2012, godz. 23:20, Teatr Miejski w Gdyni, foyer

spotkanie z Dejanem Projkovskim i zespołem Drama Theatre Skopje z Macedonii

29.07.2012, godz. 22:15, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Duża Scena

spotkanie z Marcinem Liberem i zespołem Teatru Współczesnego ze Szczecina 

30.07.2012, godz. 20:05, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Scena Malarnia

spotkanie z Adamem Walnym i Larsem Kynde (Polska/Dania)

01.08.2012, godz. 23:20, Teatr Wybrzeże w Sopocie, Scena Kameralna

spotkanie z Konstantinem Bogomolovem i zespołem Teatru Prijut Komedianta z Rosji

02.08.2012, godz. 22:50, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Duża Scena

spotkanie z Grzegorzem Wiśniewskim i zespołem Teatru im. Jaracza z Łodzi

04.08.2012, godz. 22:20, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Duża Scena

spotkanie z zespołem Teatru Narodowego "Marin Sorescu" z Krajowej z Rumunii

05.08.2012, godz. 20:30, Opera Bałtycka w Gdańsku, Duża Scena

spotkanie z Lukiem Percevalem i zespołem Thalia Theater z Niemiec

 Pokazy spektakli powarsztatowych: 

04.08.2012, godz. 14:00, Sala Teatralna, Dworek Artura, ul. Dworcowa 9, Gdańsk

Pokaz kończący warsztaty Olivera Spatza (Niemcy)

05.08.2012, godz. 16.00, Mała Sala Baletowa, Opera Bałtycka, (wejście od ul. Towarowej) Gdańsk

Pokaz kończący warsztaty Filiz Ozcan (Wielka Brytania/Turcja)

Warsztaty XVI Festiwalu Szekspirowskiego 

Na czas Festiwalu Szekspirowskiego zaplanowaliśmy szereg warsztatów twórczych: teatralnych, artystycznych, aktorskich i relaksacyjnych. Zapisy już ruszyły i potrwają do 27 lipca. Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Kontakt i zapisy:

Anna Ratkiewicz-Syrek, Marta Nowicka,

akademia@ftg.pl, tel. (058) 683 08 21

Warsztaty z zagranicznymi twórcami, wymagające znajomości języka:

Warsztaty aktorskie "Hamlet - a play to play with"


Prowadzący Bernhard Ramstad (Det Norske Teatret, Oslo) to norweski aktor z wieloletnim stażem na scenie i doświadczeniem w prowadzeniu warsztatów. Zajęcia będą opierały się o sztukę Szekspira "Hamlet". Odgrywane będą zwłaszcza: sceny z udziałem przyjezdnych aktorów oraz fragment "teatr w teatrze". Uczestnicy poznają w praktyce różne możliwości grania Szekspirowskich postaci. Od uczestników wymagana jest dobra znajomość sztuki "Hamlet" (proszę przynieść własny egzemplarz - w oryginale). Jest to więc niezwykła okazja do przybliżenia sobie elżbietańskiego angielskiego!

Ważne: zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, odbywać się będą w j. angielskim - bez tłumacza.

Termin i miejsce: 31 lipca 2012, 11:00-15:00, Sala Teatralna, Pałac Młodzieży, ul. Ogarna 53-56, Gdańsk

Cena: 30 zł

Warsztaty aktorskie "Szekspir wielojęzyczny" - oparte na sztuce Szekspira "Romeo i Julia"

Prowadzący Oliver Spatz chce wraz z uczestnikami przygotować wielojęzyczny (polsko-niemiecko-angielski) spektakl, bazując na wybranych scenach ze sztuki Szekspira. Wykorzysta do tego celu techniki dramowe. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie przynajmniej 2 dowolnych rekwizytów z następujących kategorii: "broń", "podarunek", "strój na wieczór", "płyta z muzyką". Ostatniego dnia zajęć (4 sierpnia) o godz. 14:00 odbędzie się otwarty pokaz - uczestnicy zaprezentują efekt trzydniowych warsztatów zaproszonym gościom.

Ważne: zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 16 roku życia, odbywać się będą w j. angielskim, bez tłumacza. Prowadzący może rozmawiać z uczestnikami także w j. niemieckim, zna również podstawy j. polskiego.

Termin i miejsce: 2-4 sierpnia 2012, 10:00-15:00, Sala Teatralna, Dworek Artura, ul. Dworcowa 9, Gdańsk

Cena: 40 zł

Warsztaty aktorskie "Zamieszanie wokół Mrożka. Jak absurdalny jest absurd?"

Prowadzący zajęcia - Gian Carlo Rossi (London Metropolitan University) oraz Tanya Roberts (Metra Theatre, Londyn, Wielka Brytania) - zaproponują uczestnikom różnorodne gry i ćwiczenia ruchowe jako wprowadzenie do pracy nad tekstem "Karol" Sławomira Mrożka z roku 1961 (tekst będzie używany w j. polskim). W formie zabawy, uczestnicy będą mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności aktorskie. Swobodna forma zajęć ma pomóc w przełamaniu pewnych wewnętrznych barier. Ponadto, zajęcia nastawione będą na świadome wypowiadanie tekstu i rozumienie jego znaczenia. Prowadzący mają nadzieję, że pomoże to również w rozwijaniu własnej świadomości i charakteru.

Ważne: zajęcia odbywać się będą w j. angielskim, bez tłumacza. Przeznaczone są dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Proszę zabrać wygodne ubranie i być gotowym na zajęcia typowo ruchowe.

Termin i miejsce: 4-5 sierpnia 2012, 10:00-15:00, Czarna Sala, Teatr Wybrzeże, ul. Św. Ducha 2, Gdańsk

Cena: 40 zł

Warsztaty aktorskie oparte na "Śnie nocy letniej" Szekspira

Prowadząca Filiz Ozcan (TARA Arts Studio, Londyn, Wielka Brytania) zaprezentuje uczestnikom techniki nauczania aktorstwa stosowane w londyńskim teatrze "New Vic" m.in. melodramat. Pracuje w ten sposób z młodzieżą w tamtejszym Young Peoples Theatre Company. Bazą będzie dla niej sztuka Szekspira "Sen nocy letniej". Uczestnicy proszeni są o zapoznanie się/ przypomnienie sobie treści sztuki oraz zabranie ze sobą egzemplarza w oryginale i/lub dowolnym przekładzie na j. polski. Ostatniego dnia zajęć o godz. 16:00 odbędzie się otwarty pokaz - uczestnicy zaprezentują efekt warsztatów zaproszonym gościom.

Ważne: zajęcia odbywać się będą w j. angielskim, bez tłumacza. Proszę zabrać wygodne ubranie i przygotować się do pracy na boso (lub w skarpetkach) ze względu na podłogę baletową.

Termin i miejsce: 4-5 sierpnia 2012, 10:00-17:00, Mała Sala Baletowa, Opera Bałtycka (wejście od ulicy Towarowej, Gdańsk)

Cena: 40 zł

Warsztaty dla dzieci:

"Igraszki tolerancji"

Warsztaty prowadzone przez Jana Orszulaka (XX LO, Gdańsk) w przystępny sposób poruszą z młodymi uczestnikami tematykę stereotypów, tolerancji, odrzucenia przez społeczeństwo oraz rasizmu. Wykorzystane zostaną przy tym rozmaite techniki - od zabaw, niespodzianek i rozmowy, aż po zadania typowo teatralne. Pojawią się ćwiczenia pomagające w rozwijaniu emocji i osobowości, a także świadomości (w tym - szczerości) aktorskiej. Młodzi aktorzy będą także mieli okazję poćwiczyć dykcję. Warsztatom będą towarzyszyć zajęcia z tańca (dance-hall, reggae, hip hop) poprowadzone przez Karolinę Smirnow. Tekstami bazowymi będą: "Koriolan" Szekspira, "Murzynek Bambo" Tuwima.

Ważne: zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Termin i miejsce: 30 lipca 2012, 10:00-12:00, Sala Teatralna, Pałac Młodzieży, ul. Ogarna 53-56, Gdańsk

Cena: 10 zł

Emisja głosu:

Warsztaty "Głos jako rekwizyt"

Prowadząca Anna Czajewska (Logartan, Gdańsk) proponuje warsztat, który będzie miał na celu zaznajomić uczestników z wybranymi elementami techniki pracy z głosem. Warsztat obejmie pracę nad emisją oraz nad wszystkim co wiąże się z dykcją: prawidłowy oddech, sprawna artykulacja, umiejętność rozgrzania, napinania rozluźniania mięśni aparatu mowy, praca nad intonacją, melodią i tempem mówienia. Głos będzie rekwizytem, który "uczestnicy-aktorzy" będą musieli sprawnie ograć tak, by przejść od walorów dźwiękowych słowa do jego walorów znaczeniowych. Mając na uwadze, że sprawna artykulacja to jednocześnie "ciężka praca fizyczna", wskazane jest, aby uczestnicy ubrali się w jakiś wygodny strój. Tarzanie i czołganie po podłodze pewne na 100%!

Warto również zaopatrzyć się w małe lusterka - mogą się przydać!

Ważne: zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 15 roku życia.

Termin i miejsce: 1 sierpnia 2012, 10:00-13:00, Sala Teatralna, Dworek Artura, Dworcowa 9, Gdańsk

Cena: 20 zł

Relaksacja:

"Całym sobą na scenie" - warsztaty relaksacji i rozpuszczania blokad w ciele dla przyszłych aktorów i dojrzałych adeptów sztuki scenicznej

Prowadząca wychodzi z założenia, że napięcia, które gromadzimy w tkankach naszego ciała już od wczesnego dzieciństwa, uniemożliwiają przepływ energii twórczych i blokują nas w doświadczeniu pełni twórczego potencjału. Spięte ciało nigdy nie stworzy prawdziwej aktorskiej kreacji.

 Jeżeli chcesz uczynić pracę na scenie czystą radością, zapraszam na warsztaty, na których nauczysz się technik opracowanych specjalnie po to, abyś był na scenie całym sobą. 

Efektem udziału w warsztatach Katarzyny Mai Łęckiej będzie m.in.: redukcja stresu; złagodzenie napięć mięśniowych; umiejętność osiągania głębokiej relaksacji i dobrego samopoczucia; zwiększenie jasności umysłu; wzrost energii witalnej; poprawa postawy, ruchomości i koordynacji; zwiększenie repertuaru ruchowego, zmysłowości ruchów i elastyczności stawów; odkrycie relacji miedzy ciałem, umysłem i emocjami; odzyskanie dziecięcej łatwości poruszania się i spontanicznej otwartości na partnera; rozpoznanie i przełamanie nawyków ruchowych; odkrycie harmonii ruchu.

Ważne: zajęcia przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, proszę zabrać ze sobą niekrępujący ruchów strój, matę do jogi lub koc, min.1,5 litra wody do picia.

Termin i miejsce: 2-3 sierpnia 2012, 9:00-15:00, Sala Teatralna, Pałac Młodzieży, ul. Ogarna 53-56, Gdańsk

(-)
Materiały Organizatora
27 lipca 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...