Rusza nabór do II edycji

2. Rezydencje Artystyczne – Scena Nowe Sytuacje

Z dumą i nieukrywaną ekscytacją ogłaszamy nabór do drugiej edycji programu Rezydencji Artystycznych – Scena Nowe Sytuacje, który stanowi jeden z fundamentów programowych Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Rozumiejąc, jak bardzo dynamicznie zmienia się język teatru, ale także rzeczywistość w jakiej przychodzi nam pracować, oddajemy artystkom i artystom bezpieczną przestrzeń, w której mogą poszukiwać własnych dróg i kierunków rozwoju, a zarazem zdobywają możliwość doświadczenia współpracy z instytucją.

Rezydencja Artystyczna Scena Nowe Sytuacje to coś więcej niż możliwość stworzenia spektaklu lub innego autorskiego działania performatywnego. Beneficjenci projektu będą uczestniczyć w kilkumiesięcznym procesie przygotowywania się do pracy podczas zorganizowanych specjalnie dla nich warsztatów mistrzowskich przy wsparciu wybranych przez siebie tutorów.

Obecną edycję przygotowujemy we współpracy z legendarnym teatrem Monachium Kammerspiele dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, co zaowocowało współpracą w międzynarodowym gronie kuratorskim. Podczas kilkumiesięcznej pracy nasi rezydenci i rezydentki spotkali się m.in. z Florianem Malzacherem, Olivią Hyunsin Kim, Agnieszką Polską czy Małgorzatą Wdowik. W finale odbędą wyjazd rezydencyjny do Monachium. W kolejnej edycji także będziemy szukać możliwości promowania w Polsce i za granicą stworzonych w ramach Rezydencji projektów oraz nawiązywania kontaktów z polskimi i zagranicznymi artystami sztuk performatywnych.

Pierwszą edycję Rezydencji kierowaliśmy do debiutujących artystów i artystek. Ten rok stawia przed nami nowe wyzwania, na które nie możemy być obojętni. W związku z tym podjęliśmy decyzję, że pierwszą (wiosenną) rezydencję chcemy dedykować artystom i artystkom z Ukrainy, którzy w wyniku panującej wojny nie mogą tworzyć i pracować w zawodzie. Do rezydencji jesiennej mogą zaś zgłaszać się wszystkie osoby zainteresowane, w tym roku rezygnujemy z wcześniej przyjętych ograniczeń, uprzedzamy jednak, że preferowane będą projekty twórców i twórczyń, którzy są na początku swojej pracy artystycznej. Międzynarodowy charakter projektu powoduje też, że od wszystkich rezydentów i rezydentek wymagana jest znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym.

Rezydencja nie ma określonego tematu czy sztywnych ram. Dołożyliśmy starań, aby formularz zgłoszeniowy był maksymalnie uproszczony. Każda osoba lub kolektywy twórcze może zgłosić maksymalnie jeden projekt, mogą to być też propozycje stworzone wcześniej na potrzeby innych konkursów i programów (oczywiście pod warunkiem, że nie zostały już zrealizowane). Wierzymy, że twórcy i twórczynie sami najlepiej wiedzą, o czym chcą opowiadać i jak to robić.

Serdecznie zapraszamy wszystkich twórców do nadsyłania projektów swoich marzeń!
Kurator projektu Jakub Skrzywanek

Termin realizowania projektów: I projekt: kwiecień – czerwiec 2023, II projekt: wrzesień – listopad 2023

Organizator: Teatr Współczesny w Szczecinie

Oferujemy:

– zrealizowanie spektaklu lub cyklicznego wydarzenia performatywnego, którego budżet całościowy wynosi 80 tys. brutto (w tym honorarium dla beneficjenta projektu w wysokości 15 tys. brutto, wypłacane w formie umowy o dzieło lub umowy o pracę na czas określony);

– co najmniej 2 warsztaty mistrzowskie rozwijające pracę nad projektem;
– wsparcie wybranego przez siebie tutora zewnętrznego;
– promowanie spektaklu i beneficjentów projektu w Polsce i za granicą;
– instytucjonalne wspieranie twórców i twórczyń i przygotowywanie ich do dalszej pracy w obszarze pracy w publicznych instytucjach.

Forma zgłaszania projektów:

W celu zgłoszenia projektu do Rezydencji Artystycznej należy wypełnić w języku polskim lub w języku angielskim formularz zgłoszeniowy oraz załącznik z klauzulą RODO i wysłać podpisane dokumenty pocztą elektroniczną (skan) w terminie do 15 września 2022 roku. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres rezydencja@wspolczesny.szczecin.pl

https://wspolczesny.szczecin.pl/rezydencja-artystyczna-druga-edycja/

Rezerwacja, sprzedaż biletów oraz informacje: tel. 091 489 23 23; bow@wspolczesny.szczecin.pl; Kasa teatru przy Wałach Chrobrego 3
Czynna: wtorek - sobota: 9:00 - 19:00

Ewa Madruj
Materiał Teatru
5 lipca 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Wątki
Lato 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia