Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Teatr Modrzejewskiej zwycięzcą Festiwalu Bez Granic

24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic"

Spektakl "Komedia obozowa" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zwyciężył w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic", który w sobotę późnym wieczorem zakończył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Laureata wyłoniła publiczność.

To atrakcyjna wizualnie, przejmująca sztuka w reżyserii Łukasza Czuja, której tematem jest pokazowe hitlerowskie getto dla Żydów w Theresienstadt. W skali od 0 do 5 pkt. widzowie oceniali spektakl średnio na 4,9 - powiedział w niedzielę dyrektor festiwalu Janusz Legoń.

Jak dodał zwycięzca został wyłoniony spośród dziewięciu zaprezentowanych spektakli z Polski, Czech i Słowacji. W nagrodę legniczanie otrzymali statuetkę "Złamanego szlabanu".

"Komedia obozowa" jest opartą na faktach opowieścią brytyjskiego dramatopisarza Roya Kifta o kabarecie, który działał podczas wojny w getcie dla Żydów w Theresienstadt (Terezin) na terenie Protektoratu Czech i Moraw. Tragiczna historia została ujęta w konwencji przedwojennego kabaretu, pełnego muzyki i piosenek. - Bohaterem jest wybitny niemiecki aktor i reżyser Kurt Gerron, ulubiony aktor Bertolta Brechta znany z filmu "Błękitny anioł", w którym grał u boku Marleny Dietrich. W Terezinie został zmuszony do prowadzenia kabaretu "Karuzela" oraz nakręcenia filmu dokumentującego, jak dobrze żyje się Żydom. Został zgładzony w Auschwitz - podali organizatorzy festiwalu.

Terezin (podczas okupacji - Theresienstadt) jest niewielkim miastem w Republice Czeskiej. Podczas II wojny światowej tamtejsza twierdza stała się ośrodkiem represji. W części zwanej Małą Twierdzą powstało więzienie praskiego gestapo. W głównej twierdzy w listopadzie 1941 roku utworzono getto - obóz koncentracyjny dla Żydów.

Od powstania getta do jego wyzwolenia w maju 1945 roku Niemcy uwięzili w nim ponad 140 tysięcy Żydów z różnych krajów. W wyniku przepełnienia i katastrofalnych warunków sanitarnych zmarło w nim ponad 33 tysięcy osób. W 1943 roku Niemcy wywieźli z getta do obozów zagłady ponad 87 tys. Żydów. Wojnę przeżyło niespełna 4 tys. więzionych w Theresienstadt.

Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS), wywodzącego się z demokratycznej opozycji, które zorganizowało go wspólnie z czeskocieszyńskim Domem Dzieci i Młodzieży oraz stowarzyszeniem obywatelskim "Edukacja, Talent, Kultura".

SPCzS powstała w połowie lat 80. Jej twórcy organizowali m.in. spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. W 1990 roku działacze SPCzS - Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycja festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy", ale została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

(-)
(PAP)
10 czerwca 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia