W piątek inauguracja festiwalu w Łodzi

3. Nowa Klasyka Europy

Festiwal rozpocznie się w ten piątek w łódzkim Teatrze im. Jaracza. Jak podkreślił kurator festiwalu Roman Pawłowski, wszystkie spektakle przygotowane przez sześć zespołów teatralnych z Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Litwy i Szwajcarii to niestandardowe interpretacje klasycznych dzieł, będące połączeniem różnych dziedzin sztuki: teatru, muzyki współczesnej, sztuki wideo, filmu i dokumentu teatralnego.

- Chcemy sprawdzić, co wynika ze spotkania dawnych dzieł z nowoczesnymi technikami i nowymi artystycznymi strategiami - dodał Pawłowski.

Festiwal zainauguruje spektakl Teatru Vanishing Point z Glasgow (Szkocja) "Wnętrza" w reżyserii Matthew Lentona oparty na motywach klasycznej sztuki Maurice'a Maeterlincka. W trakcie przedstawienia widzowie oddzieleni są od sceny szybą, przez którą - nie słysząc aktorów - obserwują rozwój akcji. Komentuje ją tajemniczy głos lektora, zdradzający, co naprawdę myślą postaci.

Według kuratora festiwalu, na szczególne wyróżnienie zasługują przedstawienia dwóch mistrzów europejskiej reżyserii - Luka Percevala z Belgii i Eimuntasa Nekrosiusa z Litwy.

Belgijski reżyser w autorski sposób interpretuje "Płatonowa" Antoniego Czechowa. W trakcie jego spektaklu po ułożonym na scenie torze porusza się fortepian, na którym gra jazzowy pianista i wokalista Jens Thomas, komentując na żywo emocje postaci.

Nekrosius - znany z umiejętności przenoszenia na deski teatralne poetyckiej metafory - z zespołem Wileńskiej Akademii Muzyki i Teatru przedstawi "Raj" oparty o ostatnią część "Boskiej Komedii" Dantego.

Eksperymentalne odczytanie klasyki proponuje także Joris Mathieu, który francuską adaptację gombrowiczowskiego "Kosmosu" łączy z takimi zabiegami jak płynąca z offu narracja i projekcje wideo.

Przykładem nowej formuły uprawiania teatru - zdaniem Pawłowskiego - będzie spektakl "Please, continue (Hamlet)". To dzieło holenderskiego artysty sztuk wizualnych Yana Duyvendaka i katalońskiego reżysera Rogera Bernata, jest połączeniem teatru i procesu sądowego z udziałem prawdziwych sędziów, oskarżycieli, obrońców, biegłych sądowych.

Autorką polskiej wersji scenariusza - ma ona formę akt sądowych - jest sędzia Anna Maria Wesołowska. Oprócz niej w projekcie bierze udział m.in. były prokurator krajowy Kazimierz Olejnik, który zasłynął ze skuteczności w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Jedynie role Hamleta, Ofelii i Gertrudy odtwarzane są przez aktorów.

Spektakl kończy się wydaniem wyroku. Jak zaznaczył Pawłowski, zależy od przebiegu "procesu". W dotychczasowych przedstawieniach zapadały zarówno wyroki skazujące jak i uniewinniające Hamleta.

Gospodarz festiwalu - łódzki Teatr im. Jaracza - w ramach imprezy zaprezentuje dwie premiery: "Zwłokę" Durrenmatta w reż. Waldemara Zawodzińskiego oraz "Ich czworo" Zapolskiej w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

Większość festiwalowych wydarzeń odbywać się będzie w weekendy. Oprócz spektakli zaplanowano spotkania z twórcami i wprowadzenia kuratorskie. Festiwal "Nowa Klasyka Europy" zakończy się 21 listopada.

(-)
Materiał Organizatora
23 października 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia