Z dwóch miast na jeden "rower"

"Rowerzyści" Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr Współczesny w Szczecinie

Teatr im. Jaracza w Łodzi zaprasza 7 marca na Scenę Kameralną na polską prapremierę przedstawienia "Rowerzyści" Volkera Schmidta. Spektakl przygotowywany jest w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie i wystąpią w nim aktorzy obu instytucji.

Od lat trwa małżeński kryzys związku Anny i Manfreda. Kobieta, nękana poczuciem winy za śmierć syna, coraz głębiej pogrąża się w depresji; mężczyzna, wzięty ginekolog, nie stroni od romansów z pacjentkami.

W atmosferze narastającej obcości i hipokryzji rodziców dorasta kilkunastoletnia Lina. Na tej samej ulicy mieszka Franciszka, atrakcyjna rozwódka, matka 15-letniego Tomka, którego wychowuje "po partnersku", nie ukrywając przed chłopcem zawirowań związanych z kolejnymi mężczyznami jej życia. Przedwcześnie dojrzały nastolatek ma obsesję śmierci, nie stroni od ekstremalnych doświadczeń, nawet gdy trącą perwersją. Jest jeszcze Albert, pożeracz damskich serc, obecnie zauroczony Franciszką, do niedawna kochanką Manfreda. W gronie tych sześciorga postaci zapętla się akcja i narasta konflikt. Czy zwyczajowa ucieczka rowerem w plener przyniesie ukojenie i pomoże rozwiązać nabrzmiałe problemy?

Młody austriacki dramatopisarz, reżyser i aktor, Volker Schmidt, diagnozuje kryzys rodziny, który sprzyja uczuciom osamotnienia i utraty bezpieczeństwa, wypacza obraz świata, wprowadzając wrażenie bezładu i dysharmonii. Autor zwraca uwagę na powierzchowność kontaktów międzyludzkich i instrumentalne traktowanie siebie nawzajem, co w rezultacie skutkuje poczuciem bezsensu i utraty celu życia. W bogatym społeczeństwie postindustrialnym, gdzie materialne potrzeby są zaspokojone, żyje się wygodnie, tyle że w uczuciowej pustce.

Przedstawienie reżyseruje Anna Augustynowicz.

- Do pracy w Teatrze imienia Jaracza zaprosił mnie dyrektor Waldemar Zawodziński. Powstała idea koprodukcji, która poza możliwością spotkania w pracy aktorów dwóch teatrów przedłuża żywot przedstawienia planowanego na scenach w Łodzi i Szczecinie - mówi.

Dekoracje przygotował Waldemar Zawodziński, a kostiumy - Wanda Kowalska. Na scenie zobaczymy: Marcina Łuczaka, Agnieszkę Więdłochę i Przemysława Kozłowskiego (Teatr im. S. Jaracza w Łodzi) oraz Beatę Zygarlicką, Joannę Matuszak i Arkadiusza Buszkę (Teatr Współczesny w Szczecinie).

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
6 marca 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia