Zainteresowanie szerokiej publiczności sztuką teatralną

XVI Międzynarodowy FestiwalSzekspirowski

Na kolejną edycję festiwalu zapraszamy w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2012, w programie planujemy spektakle z Niemiec, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Polski a także Rosji.

Wydarzeniem imprezy będzie z pewnością spektakl Luca Percevala "Hamlet" przygotowany w Thalia Theater w Hamburgu.

W programie XVI Festiwalu Szekspirowskiego znajdą się 2-3 polskie przedstawienie wyselekcjonowane z premier szekspirowskich ostatniego sezonu. Podczas imprezy Jury wybierze zwycięskie przedstawienie pretendujące do nagrody Złotego Yoricka w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012.

Wydarzeniem Festiwalu będzie prezentacja dzieła wybitnego flamandzkiego twórcy: Luka Percevala i jego inscenizacji "Hamleta" przygotowanej w Teatrze Thalia Theater w Hamburgu. Luk Perceval, doświadczony reżyser szekspirowski po głośnych adaptacjach między innymi "Schlachten", "Macbeth", "Othello" prezentuje własną wizję "Hamleta". W traumie po śmierci ojca i pochopnym ślubie matki grany przez dwóch aktorów Hamlet jest symbolem "condition humaine": Człowiek rozerwany pomiędzy rozsądkiem i uczuciem, prawdą i kłamstwem, pozostający bez odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące własnej egzystencji. Aktualności tekstu doszukuje się Perceval w jego mitycznych i archaicznych podstawach. To intrygująca i pełna emocji inscenizacja w której dwóm aktorom grającym Hamleta towarzyszy grający i śpiewający na żywo pianista.

Kolejnym twórcą wielkiego formatu, obecnym na naszym Festiwalu, będzie Silviu Purcarete, wybitny twórca rumuński na stałe mieszkający we Francji. Do tej pory prezentowaliśmy już jego trzy szekspirowskie inscenizacje: głośnego "Tytusa Andronikusa", "Wieczór Trzech Króli" a także "Miarkę za miarkę". Wszystkie spotkały się ze świetnym przyjęciem. Tym razem oryginalny twórca rumuński wraz z zespołem Teatru Narodowego z Craiovej pracuje nad "Burzą". To właśnie ten spektakl, który będzie miał premierę w kwietniu 2012 r. zaprezentujemy podczas Festiwalu. W produkcję spektaklu i jego prezentację na festiwalu w Gdańsku zaangażowany jest Rumuński Instytut Kultury i członkowie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Na Festiwalu zaprezentujemy również dzieło awangardowego rosyjskiego twórcy - Konstantina Bogomołowa - spektakl pod prowokującym tytułem "Lir. Komedia", które zostało zrealizowane w Teatrze Prijut Komedianta w Petersburgu. Konstantin Bogomolov to jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych twórców filmowych i teatralnych w Rosji. Jego spektakle, często prowokacyjne, łamiące konwencje, niszczące tradycyjne podejście do struktury spektaklu, jak i do teatru w ogóle. Jego "Lir. Komedia" nie stanowi wyjątku. Sztuka przeszła znaczące redukcje i zmieniła się z tragedii w komedię. W roli tytułowej występuje doskonała tragikomiczna aktorka Rosa Khairulin, związana z moskiewskim Teatrem Studio Tabakowa.

Wszystkim spektaklom towarzyszą spotkania z twórcami prowadzone przez teatrologów z Uniwersytetu Gdańskiego i innych ośrodków akademickich. Spotkania, odbywające się bezpośrednio po przedstawieniach cieszą się coraz bardziej rosnącym zainteresowaniem widzów.

Dodatkowo podczas Festiwalu Szekspirowskiego prezentowane są również dzieła trójmiejskich twórców grane na najmniejszej gdańskiej scenie: w Teatrze w Oknie , przy ulicy Długiej. Festiwalowi towarzyszyć będą także różnorodne działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi zarówno z Trójmiasta jak i z regionu województwa pomorskiego. Podczas imprezy powstaje ciesząca się dużym zainteresowaniem codzienna gazeta festiwalowa z recenzjami i komentarzami festiwalowych wydarzeń; młodzi redaktorzy, studenci polonistyki, czy Wiedzy o Teatrze zdobywają pierwsze szlify w zawodzie dziennikarza. Festiwalowi już od lat towarzyszy także program artystyczno-edukacyjny "Fabryka talentów na Dolnym Mieście", skierowany do mieszkańców zaniedbanej Gdańskiej dzielnicy.

Festiwal, ma za zadanie zainteresowanie szerokiej publiczności sztuką teatralną w jej różnorodnych formach, daje także możliwość budowania doświadczenia artystycznego i wzmacnia potrzebę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Celem imprezy jest także rozwój profesjonalnej wiedzy dotyczącej nowych trendów w teatrze współczesnym wśród artystów, teoretyków i praktyków teatru z różnych krajów oraz wymiana opinii i informacji, która pozwoli wypracować nowe formy współpracy.

(-)
trojmiasto.pl
11 maja 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...