"Zła dziewczynka" Psychothriller w łódzkim teatrze

"Zła dziewczynka". Psychothriller w Teatrze Jaracza w Łodzi.

W piątek Teatr Jaracza na Scenie Kameralnej przedstawi premierę sztuki Lothara Kittsteina w reżyserii Darii Kopiec. Pisze Izabella Adamczewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.

Lothar Kittstein (rocznik 1970) jest historykiem i dramaturgiem, współpracuje z teatrami w Kolonii i Hamburgu, a jego pierwszym sukcesem teatralnym był dramat "In einer mondhellen Winternacht" ("W zimową noc"). "Zła dziewczynka" miała prapremierę w 2011 r.

W łódzkim Teatrze Jaracza reżyserię spektaklu opartego na tekście Kittsteina powierzono Darii Kopiec, utalentowanej młodej reżyserce, która zadebiutowała w Łodzi "B@jkami robotów" Lema w Teatrze Pinokio, a w Arlekinie zrealizowała spektakl o włókniarkach na podstawie reportażu Marty Madejskiej.

Tekst Kittsteina (polski przekład: Iwona Nowacka) jest połączeniem kryminału, thrillera psychologicznego i zdekonstruowanej baśni magicznej. Akcja dzieje się w zrujnowanym domu w środku lasu. Do jego mieszkańca, podstarzałego i zgorzkniałego Mężczyzny, przyjeżdżają goście – Kobieta z Dziewczynką. Jakiego rodzaju więzy ich łączą?

"Między trojgiem bohaterów rozgrywa się pełna emocji i niedopowiedzeń gra. Muszą zmierzyć się z przeszłością, która skrywa mroczną tajemnicę" – zapowiadają organizatorzy. "To pełna metafor opowieść o trudnej walce z demonami przeszłości, próbie przepracowania traumy, niełatwych do zdefiniowania relacjach, poczuciu winy i odpowiedzialności". Z opisu można wywnioskować, że egzaminującą rodzinne zawiłości "Złą dziewczynkę" otworzymy za pomocą narzędzi wypracowanych przez psychoanalizę.

Tekst Kittsteina zachwycił mnie właśnie tym, że skłania do podjęcia próby psychoanalizy na scenie – opowiada reżyserka Daria Kopiec. – Okazuje się, że narzędzie teatralne szalenie się nadaje, aby zgłębiać meandry naszej psychiki i rozpracowywać mechanizmy traumy: tego, co wyparte, z czym na poziomie świadomym chcemy się zmierzyć, a co wychodzi na powierzchnię w bezpośrednim kontakcie. "Zła dziewczynka" jest thrillerem w tym sensie, że stanowi układankę psychologiczną. Widz poznaje rzeczywistość postaci fragmentarycznie, a bohaterowie wchodzą w różne konfiguracje.

Kopiec podkreśla, że zależało jej na tym, żeby nie zamykać tekstu na poziomie jednej interpretacji

Premiera w Teatrze Jaracza

Na Kameralnej Scenie Jaracza zobaczymy Matyldę Paszczenko, Paulinę Walendziak i Andrzeja Wichrowskiego. Za scenografię i kostiumy odpowiada Anna Tomczyńska, choreografię opracował Jacek Owczarek. Muzyka na żywo – Dominika Korzeniecka (perkusja, syntezatory). Spektakl trwa 80 minut.

Premiera w piątek 4 czerwca o godz. 19:00. Kolejne przedstawienia w sobotę i niedzielę oraz we wtorek i w środę, godz. 19:00.

W weekend na Dużej Scenie Teatru Jaracza obejrzymy też inną nową produkcję – "Mizantropa" w reżyserii Edwarda Wojtaszka.

(-)
e-teatr.pl
5 czerwca 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia