Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej

autor:
Katarzyna Gołos-Dąbrowska
opis:
Trudno mówić o uniwersalnych metodach na inscenizację prozy artystycznej, które pozwoliłyby uzyskać satysfakcjonujące i artystycznie wartościowe dzieło sceniczne.
Opisywane przez teoretyków i praktyków operacje adaptatorskie mogą posłużyć jako składowe zarówno arcydzielnej, jak i nieudanej adaptacji.
Wartość powstała w wyniku przekładu medialnego to – jak się wydaje – przede wszystkim efekt zderzenia wrażliwości twórców teatralnych z konkretnym dziełem literackim.
Zadaniem analiz przedstawionych w tej publikacji jest nie próba odpowiedzi na pytanie o poprawne i uniwersalne, tj. zawsze „artystycznie wydajne”, strategie adaptatorskie (bo takowe nie istnieją), ale przybliżenie różnorodnych praktyk inscenizacji prozy, które zaowocowały powstaniem nowych wartości artystycznych na scenach współczesnych polskich teatrów.
miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2024
wydawca:
Wydawnictwo Naukowe UKSW
cena:
40.00 zł
liczba stron:
252
isbn:
/ISSN: 978-83-8281-367-8
okładka:
miękka ze skrzydełkami
dodatkowe informacje:
Seria wydawnicza: Biblioteka "Załącznika Kulturalnego"
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia